רפואה טבעית: סוגי טיפול ויתרונותיהם

הרפואה המערבית מתפתחת לאורך השנים ולצדה ישנן שיטות רפואה שמתבססות על תורה עתיקה. פעמים רבות לרפואה הטבעית ישנם פתרונות או טיפולים משלימים במקומות בהם הרפואה המודרנית לא יודעת לתת מענה. כמו כן, בעוד שהרפואה המודרנית יודעת לתת תרופות ולבצע ניתוחים, הרפואה הטבעית מתבססת על מדע עתיק, על אבחון המטופל והתאמה אישית של הטיפול.

צילום: Mohamed Hassan | מאגר תמונות Pixabay

רפואה סינית

הרפואה הסינית מתבססת על תורה של אלפי שנים. הכלים העיקריים בה משתמשים המטפלים יהיו מחטים, צמחי מרפא ומגע. עם זאת, מדובר בהרבה יותר מאשר “שיטת” טיפול אלא תיאוריה שלמה. על פי הרפואה הסינית, הגוף שלנו מורכב מ-12 מרידיאניים, שהם “מסלולי אנרגיה” של שניים עשר האיברים הפנימיים שלנו.

כל בעיה רפואית נגרמת בשל בעיה באיזון האנרגיה. יכול להיות שהיא תוצאה של חוסר אנרגיה או להפך, עודף אנרגיה. על פני המרידיאניים ישנן נקודות אנרגיה אשר מושפעות מהמצב הבריאותי ומשפיעות עליו. התפקיד של המטפל הוא לבחון את המצב הכללי של המטופל, להבין מהיכן הוא נובע ולאחר מכן הוא ישתמש באחת מהשיטות לריפוי.

דיקור

במקרה של דיקור, ישתמש המטפל במחטים דקות מיוחדות על גבי נקודות האנרגיה וזאת על פי האבחון הראשוני. לעתים הנקודה בה תונח המחט תהיה רחוקה מאזור הכאב וזאת כיוון שלאותה הנקודה יש השפעה על האיבר שנמצא במרכז הבעיה או האיבר שגורם לה.

צמחי מרפא

אפשרות נוספת של המטפל היא ליצור פורמולת צמחים. הפורמולה מורכבת מצמחים המבוססים על הרפואה הסינית והם יכולים להינתן בטינקטורה או לשתייה. שילוב הצמחים גם הוא בא לאזן את האנרגיה והוא יותאם לכל מטופל באופן אישי.

שיאצו

טכניקה נוספת אשר מגיעה מתוך הרפואה הסינית היא שיאצו. זהו עיסוי ששם דגש על נקודות אנרגיה ועל המרידיאניים. עיסוי זה שונה מעיסוי שוודי ועיסויי שמנים. הוא מתבצע על הבגדים ולרוב כשהמטופל שוכב על מזרן.

דיקור סיני - היא אחת השיטות הפופולריות והיעילות

צילום: מאגר תמונות 123RF


נטורופתיה

הנטורופתיה מוכרת על ידי ארגון הבריאות העולמי כשיטת טיפול. מרכז ההנחה שלה הוא שיש לטפל בשורש הבעיה ובגורמים העמוקים שגורמים בסופו של דבר למחלות. אין צורך במחלה של ממש כדי לפנות לטיפול ומספיק רצון לשנות את אורח החיים או להרגיש יותר טוב כדי לפנות לנטורופת.

לרשות הנטורופתיה ישנו עולם שלם של תזונה. המטפל יבצע בשלב הראשון אבחון מעמיק של המטופל ובכלל זה ירצה לשמוע על המצב הנוכחי, על ההיסטוריה הרפואית ולעתים יבקש לראות תוצאות של בדיקות מעבדה (דם ושתן). בהתאם לכל המידע ובהתאם לאופיו של המטופל, הוא יוכל להתאים לו תפריט תזונה.

המטרה של הטיפול היא להוביל את המטופל לאיזון פיזי ונפשי. באופן כללי, הנטורופתיה תעדיף מזונות מלאים, עתירות סיבים ותעודד הפחתת מזונות מן החי. בפועל, כל מטופל מקבל תפריט תזונה באופן אישי וכך גם המלצות לתוספי תזונה.

לרשות הנטורופתיה ישנו עולם שלם של תזונה

צילום: מאגר תמונות 123RF


הומיאופתיה

הרעיון שעומד במרכז הטיפול ההומיאופתי הוא טיפול “דומה בדומה”. גישה זו הומצאה במאה ה-18 והיא אומרת כי אם ניתן לחולה חומר שעבר דילול אך יזכיר לגוף את הבעיה, הוא יגרום לגוף לצאת ולטפל בה. הדרך לספק את החומר המדולל הוא יצירת “רמדי” כאשר אלה בדרך כלל יותאמו למטופל באופן אישי.

המטרה של ההומיאופתיה היא ליצור איזון, פיזי ונפשי. זהו לא טיפול פסיכולוגי, אך כדי להגיע לשורש הבעיה המטפל יבקש לשמוע פרטים רבים על המצב הנוכחי ועברו של המטופל. הפגישה הראשונה יכולה לארוך 45 דקות וזאת כדי לאסוף מידע רב ככל האפשר.

לאחר המפגש יתאים המטפל את ה”רמדי” המתאים ביותר למטופל וזה יוכל לרכוש אותו בבתי מרקחת המתמחים ביצירתם. ה”רמדי” מגיע בדרך כלל בצורת כדורים קטנטנים אותם יש ליטול במציצה מתחת ללשון במספר הפעמים ובכמות שהונחו על ידי המטפל.

ה"רמדי" מגיע בדרך כלל בצורת כדורים קטנטנים אותם יש ליטול במציצה מתחת ללשון

צילום: מאגר תמונות 123RF


כירופרקטיקה

הכירופרקטיקה שייכת לקבוצת הטיפולים הטבעיים אך היא תבוצע רק על ידי מטפלים מורשים מטעם משרד הבריאות. המונח “כירופרקטיקה” אומר “ידיים” ו”ביצוע” כשהטיפולים העיקריים מתמקדים במערכת העצבית שרירי-שלד.

בתחילת הטיפול יבקש המטפל לבצע בחינה מקיפה של מצב המטופל, הוא ישמע על תלונותיו ויבצע בדיקות פיזיות. לאחר מכן הוא יוכל להתחיל לבצע מניפולציות שונות לאורך השלד כאשר חלקן ירגישו כעיסוי עמוק וחלקן יהיו ממוקדות מאד ואף כואבות לרגע.

הרעיון העומד במרכז הכירופרקטיקה אומר כי מערכת עמוד השדרה משפיעה על בריאות האדם. היום, עם הנטייה לישבנות (ישיבה לאורך שעות רבות של היום), התכופפות לצורך צפיה במסך והפחתת התנועה, נראות בעיות שלא נראו בעבר. לכירופרקטיקה יש ערך גם בטיפול בעיות וכאבים וגם בשימור על הגוף.

המונח "כירופרקטיקה" אומר "ידיים" ו"ביצוע"

צילום: מאגר תמונות 123RF